EVS s YEE krok za krokem

Pokud ses rozhodl(a) vycestovat na Evropskou dobrovolnickou službu (EDS či EVS - European Voluntary Service), můžeš si zvolit YEE jako svou vysílající organizaci. YEE Ti pak pomůže bezplatně zařídit formality, které jsou k vycestování potřeba a bude s Tebou v kontaktu po celou dobu Tvého pobytu v zahraničí.

Krok 1 - Základní informace

Pro první informace doporučujeme podívat se na stránky Erasmus +. Najdeš tam informace o tom, jak postupovat.

Krok 2 - EVS databáze

Nejdůležitější je samozřejmě najít si projekt, který Ti bude nejvíce vyhovovat. Ten si můžeš vyhledat v EDS databázi. Dá se v něm vyhledávat podle zemí (Country), druhů práce (Theme) atp. Výběr je velmi důležitý, protože dané práci se potom budeš věnovat několik měsíců. Důležité je také zkontrolovat, zda je projekt právě dostupný - u některých projektů najdeš údaje o začátku a konci aktivity, u některých je naopak potřeba kontaktovat hostitelskou organizaci. V databázi je možné také rozlišovat krátkodobé projekty, které trvají obvykle okolo 2 měsíců, a dlouhodobé (obvykle 1 rok).

Krok 3 - Kontaktování hostitelských organizací

Až budeš mít vybrané projekty (stačí širší výběr, cca 5 organizací), můžeme Ti pomoci s kontaktováním hostitelských organizací. Pokud se rozhodneš kontaktovat hostitelské organizace sám/sama, je dobré vždy uvést, že už máš zajištěnu vysílající organizaci (např. YEE). Do organizací se zasílá CV a motivační dopis (vždy by měl být přizpůsobený nabídce dané organizace, hromadné dopisy nepůsobí dobrým dojmem!). Formulář životopisu je možné najít např. zde.

Krok 4 - výběr dobrovolníka a schválení projektu

Pokud budeš vybrán(a), hostitelská organizace by nás o tom měla co nejdříve informovat. Poté si tato organizace podá žádost o grant k národní agentruře a obvykle během 2 měsíců se dozví, zda jim byl grant přidělen.

Krok 5 - Předodjezdové školení

V momentě, kdy bude projekt schválen, začneme zařizovat praktické věci jako je pojištění, letenka atd. Každý dobrovolník  musí absolvovat předodjezdové školení pořádané Českou národní agenturou (a obvykle 2 -3 dny), kde se dozvíš nejrůznější praktické informace, seznámíš se svými právy a povinnostmi a poznáš další lidi, kteří se také chystají vyjet na EVS do zahraničí. YEE Ti jako vysílající organizace zařídí pojištění a pomůže s výběrem letenky, kterou Ti pak vysílající (případně koordinující) organizace proplatí na základě predloženého potvrzení o zaplacení.

Krok 6 - Na místě

Tvoje hostitelská organizace je zodpovědná za ubytování, stravu, práci, pracovní dobu (max.5 dní v týdnu, max.7 hodin denně), jazykové kurzy, na které máš jako dobrovolník nárok, průbežná setkání s dalšími dobrovolníky a další aktivity. Během EVS Ti bude také k dispozici mentor, který Ti bude pomáhat řešit případné problémy či nedorozumění s některou z organizací, nebo Ti prostě jen pomůže se zorientovat v novém prostředí.

Krok 7 - Po skončení EVS

Na konci EVS vyplní každý dobrovolník závěrečnou zprávu a Youthpass (certifikát o absolvování EVS, který může být užitečný například při hledání nového zaměstnání) a může se účastnit také popříjezdového školení, kde si vymění své zkušenosti s dalšími dobrovolníky.

Kontakt

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 
 
.